دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

دکتر جعفر قادری در گفت و گو با الف مطرح کرد:

نشانه های کم اثر شدن تحریم ها بزودی برای مردم آشکار خواهد شد

کد خبر : ۵۰۰۵ تاریخ انتشار: ۲۱:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۶/۱۳

یک کارشناس اقتصادی تاکید کرد: آمریکا هر چه در توان داشت به کار برده است، ولی خوشبختانه اثر گذاری تحریم‌ها کمتر شده و اگر مقاومت و پایداری خود را ادامه دهیم، شاهد شسکت تحریم‌ها نیز خواهیم بود....

نشانه های کم اثر شدن تحریم ها بزودی برای مردم آشکار خواهد شد

بانک جهانی در هفته گذشته در گزارشی با عنوان چشم انداز اقتصادی جهان، رشد اقتصادی ایران در سال جاری را منفی ۴.۵ درصد پیش بینی کرد و نوشت: انتظار می‌رود که اقتصاد ایران در سال آینده از رکود خارج شده و رشد اقتصادی ۰.۹ درصد را تجربه کند و اثر تحریم‌های کنونی آمریکا در سال آینده تخلیه شود، همچنین فعالیت اقتصادی در ایران طی سال ۲۱-۲۰۲۰ افزایش یابد.

می‌توانیم دانش فنی برای تولید را بومی کنیم

جعفر قادری عضو هيئت علمی دانشگاه شیراز در گفت‌وگو با خبرنگار الف در مورد گزارش بانک جهانی، اظهار کرد: تحریم‌ها ممکن است در کوتاه مدت مشکلاتی را برای اقتصاد کشور ایجاد کند، ولی در میان مدت و بلندمدت باعث مقاومت اقتصادی خواهد شد؛ زیرا با توجه به توانمندی کشور، می‌توانیم دانش فنی برای تولید را بومی کنیم.

وی افزود: ریشه مسائل و مشکلات کشور به سوء تدبیرها و سوء مدیریت‌ها برمی‌گردد و منشا آن داخلی است؛ در حقیت سیاست خارجی تعیین کننده نیست؛ البته عده‌ای وانمود می‌کردند و می‌کنند که همه مسائل و موضوعات به خارج وابسته است و با توپ و تشر خارجی، اقتصاد ما فرو می‌ریزد؛ در‌حالی‌که حتی در خود اروپا و آمریکا هم کسی برای تهدید‌ها و خط‌و‌نشان کشیدن‌های ترامپ هم تَره خورد نمی‌کنند، چه برسد به اینکه در کشور ما اثر گذار باشد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا شاهد شکست تحریم‌ها خواهیم بودتصریح کرد: آمریکا از هر روزنه‌ای که می‌شناخت، استفاده کرد و هر چه در توان داشت به کار برد، ولی خوشبختانه امروز به جایی رسیدیم که اثر گذاری فشار‌های آمریکا کمتر شده و مسائل و مشکلات ما در حال حل شدن است؛ اگر مقاومت و پایداری خود را ادامه دهیم، حتما نشانه‌های شکست تحریم‌های آمریکا که بر خواص روشن شده، بر مردم نیز مشخص خواهد شد و می‌تواند امیدواری و اعتماد به نفس را در فعالان اقتصادی، جوانان و دولتمردان تقویت کند.

این نماینده ادوار مجلس ادامه داد: یکی از دلایل پافشاری آمریکا برای مذاکره همین موضوع است که دیگر تحریم‌ها اثر ندارد و نخواهد داشت و اگر با اقتدار برخورد کنیم، مطمئنا عقب‌نشینی خواهند کرد؛ زیرا آنها در یک اتاق شیشه‌ای قرار دارند و منافع‌شان در تیررس جبهه مقاومت و رزمندگان ما قرار دارد و شاهد فرستادن نمایندگان و واسطه‌هایی از سوی آمریکا بودیم.

عده‌ای برجام را برای استفاده سیاسی بزک کردند

قادری تاکید کرد: غرب امروز در شرایط ضعف قرار گرفته و دلیلی برای عقب نشینی نداریم. آنها به تعهدات‌شان عمل نکردند و می‌خواهند مقاومت ما را بشکنند تا امتیاز بگیرند و مسئولین پاسخ دادند که اگر آمریکا و اروپا به تعهدات برجامی خود عمل نکردند، ما هم تعهدات خود را کاهش می‌دهیم و شرایط را به جایی می‌رسانیم که ناچار به عقب نشینی شوند.

وی در این خصوص که با خروج آمریکا از برجام و اینکه اروپایی‌ها تعهدات خود را انجام ندادند و با اقدامات ایران براساس برجام، ممکن است این توافق کمرنگ و به نوعی از بین برود، آیا می‌تواند بر اقتصاد ایران اثر گذار باشد، گفت: قبلا هم گفته و اعلام شد که برجام نه اثر مثبت بر اقتصاد ما گذاشت و نه اثر منفی روی آن می‌گذارد، برجام صرفا یک شوی تبلیغاتی بود، ولی عده‌ای آن را برای استفاده سیاسی بزک و بزرگ کردند.

عضو هيئت علمی دانشگاه شیراز گفت: از ابتدا قابل پیش‌بینی بود که طرف‌های مقابل ایران به تعهدات خود پایبند نخواهند بود و فقط دنبال گرفتن امتیاز به صورت گام به گام بودند. در شرایط فعلی، وقتی برجام کاملا منتفی شود و شاهد خروج از آن باشیم، تاثیر آنچنانی روی اقتصاد ایران نمی‌گذارد، زیرا به مرحله‌ای رسیدیم که تهدیدات و فشارهای غیرواقعی که ترسیم کردند، نمی‌تواند مشکلات جدی را برای ما ایجاد کند.

اوضاع به نفع ایران در حال تغییر است

قادری با بیان اینکه روزبه‌روز تمایل و انگیزه برای انجام مبادلات تجاری با ایران بیشتر می‌شود، گفت: همه اظهار نظرهایی‌ که می‌شود، نشان می‌دهد که اوضاع به نفع ایران در حال تغییر است و می‌توانیم تاب آوری و مقاومت اقتصادی کشور را بیشتر کنیم به شرطی که بخواهیم؛ خوشبختانه خیلی از دولتمردان ما که تا دیروز چشم امیدشان به غربی‌ها بود، اکنون از همراهی و کمک غرب ناامید شدند.

به گفته وی، اقتصاد متنوع ایران و شرایط انعطاف پذیری که در کشور داریم این امکان را فراهم می‌کند تا بتوانیم خودمان را با شرایط تحریمی، منطبق و نیاز مان به خارج از کشور را کمتر کنیم، ممکن است تکنولوژی که در کشور بومی می‌شود در بعضی از حوزها بروز نباشد و با استاندار جهانی فاصله داشته باشد، ولی ما را در وضعیتی قرار می‌دهد که بتوانیم نیازهای خود را تامین کنیم.

چرا چین و روسیه، ایران را عنوان یک شریک استراتژیک نمی‌بینند؟

عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز گفت: چین و روسیه و برخی کشورها به دنبال کاهش وابستگی به دلار و کاهش نقش آن در اقصاد جهانی هستند و این موضوع فرصت‌هایی را برای ما ایجاد می‌کند که باید استفاده کنیم و از سوی دیگر توان نظامی کشور باعث شد کشورهای منطقه به این جمع‌بندی برسند که ایران کشور نیست که تسلیم شود و با فشارهای آمریکا صحنه را خالی کند و دست تسلیم را بالا ببرد و این موضوعات نگاه به ایران را تغییر داد.

این نماینده مردم در مجلس نهم در مورد نگاه به شرق، بیان کرد: برخی از دولتمردان هنوز به شرق نگاه استراتژیک و بلندمدت ندارند، به همین دلیل روسیه و چین به ما به عنوان یک شریک استراتژیک نگاه نمی‌کنند و این نگاه در کشور باید اصلاح شود. باید از غرب قطع امید کنیم، البته به آن مفهم نیست که ارتباطامان را با غرب قطع کنیم ولی باید همکاری‌های راهبردی و استراتژیک با چین و روسیه و کشورهای شرقی داشته باشیم؛ و تغییر نگاه و زاویه دید می‌تواند کمک کند تا ایران را به صورت جدی وارد تعاملات دو یا چند جانبه کند و از ظرفیت این کشورها استفاده کنیم.

قادری ادامه داد: خوشبختانه همه اذعان و اعتراف دارند که امریکا آن جایگاه و قدرت گذشته را ندارد، از سوی دیگر اروپا هم در مقابل آمریکا اراده‌ای ندارد؛ وقتی این واقعیت‌ها جلوی چشم ماست و این سوال از مسئولین وجود دارد که چرا در مورد فعالیت‌های راهبردی با چین و روسیه نداریم؛ همچنین گذشته نشان دادند شرق آن نگاه استعماری که برخی به آن دامن می‌زنند، را ندارند؛ اما کشورهای غربی خوی تجاوزگری دارند و همیشه برای ما مشکل درست کرده‌اند.

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها