دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

جعفر قادری نماینده ادوار مجلس در مصاحبه با رادیو گفت و گو در ۱۲ آبان ۹۸ مطرح کرد

شرایط برای حذف یارانه پنهان مساعد نیست

کد خبر : ۵۱۴۶ تاریخ انتشار: ۲۲:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۴

جعفر قادری بیان کرد: حذف یارانه های پنهان را باید در شرایط بهبود اقتصادی و کاهش تحریم ها انجام دهیم؛ در حقیقت شرایط فعلی مساعد برای حذف یارانه های پنهان نیست....

شرایط برای حذف یارانه پنهان مساعد نیست

برنامه «بدون خط خوردگی» رادیو گفتگو با موضوع پیشنهاد حذف یارانه پنهان با دکتر جعفر قادری استاد دانشگاه و نماینده ادوار مجلس شورای اسلامی و کاظم دلخوش عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی به صورت تلفنی گفتگو کرد.

جعفر قادری در آغاز با بیان اینکه دولت یارانه ها را در دو قالب آشکار و پنهان پرداخت می کند، گفت: سوخت و بسیاری از کالاهای دیگر با قیمت های واقعی بین مردم توزیع نمی شود. البته باید توجه کنیم در حال حاضر در شرایط تحریم قرار داریم و هر شوکی می تواند مشکلات بیشتری را متوجه جامعه کند.

نماینده ادوار مجلس با تصریح بر اینکه در شرایط فعلی و با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم ها حذف یارانه پنهان هزینه ساز است، اظهار کرد: اگر یارانه ها حذف و قیمت ها واقعی شوند، شوکی را متوجه جامعه می کند و جامعه مستعد افزایش قیمت ها است یعنی در صورت حذف یارانه ها افراد به بهانه های مختلف، کالا و خدمات را گران خواهند کرد و پس از آن دیگر نمی توان قیمت ها را کنترل کرد.

وی عنوان کرد: حذف یارانه های پنهان را باید در شرایط بهبود اقتصادی و کاهش تحریم ها انجام دهیم. باید در شرایطی اقدام به حذف یارانه های پنهان کنیم که وقتی بخواهیم بتوانیم نیازهایمان را از خارج از کشور وارد کنیم و تحریم ها مانع ورود کالاها نشده و کشور نیز با شوک مواجه نشود. بنابراین شرایط فعلی مساعد برای حذف یارانه های پنهان نیست.

این استاد دانشگاه درباره میزان یارانه های پنهان گفت: درباره میزان این یارانه ها عددهای متفاوتی مطرح می‌شود اما برآورد می شود حدود ۹۰۰ هزار میلیارد تومان حجم یارانه های پنهان در سال است. اگر این یارانه ها شفاف و قیمت ها نیز واقعی شود، از نظر اقتصادی ممکن است شرایط بهبود پیدا کند اما با توجه به گله مندی مردم از وضعیت اقتصادی در حال حاضر شرایط برای اجرای این مهم فراهم نیست.

وی ضمن تصریح بر اینکه اعتراضات مردم نشان می دهد اکنون وقت مناسبی برای حذف یارانه های پنهان نیست، عنوان کرد: دولت اگر قصد چنین کاری داد در قسمت های مرفه نشین شهر که قدرت خرید مردم بالا است، می تواند نسبت به حذف برخی از یارانه های پنهان اقدام کند.

در ادامه کاظم دلخوش با اشاره به برگزاری جلسات متعدد در صحن علنی مجلس شورای اسلامی با حضور بخش های مختلف در خصوص یارانه‌های پنهان، گفت: بر اساس بررسی هایی که صورت گرفته است، مجموع یارانه های پنهان و مشهود هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان است که از منابع مختلف پرداخت می شود.

وی افزود: در شرایط امروز که بیماری اقتصادی کشور عیان است و اقتصاد ساماندهی نشده است و از طرفی تحریم ها سبب شده جامعه دچار مشکلاتی از قبیل رشد نقدینگی، تورم و بیکاری و همچنین بدهکاری بانک ها شده است. این عوامل باعث می شود در شرایط فعلی نتوان نسبت به حذف یارانه های پنهان اقدام کرد. در همین راستا مجلس با افزایش قیمت بنزین مخالفت کرد زیرا زندگی مردم تامین نیست و با مشکلات زیادی مواجه هستند.

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس درباره راهکارهای احتمالی گفت: یک پیشنهاد این بود که یارانه ها حذف شود و هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان بین مردم تقسیم شود. در حال حاضر بعضی از خانواده های ثروتمند چند خودرو دارند و از بنزین یارانه ای استفاده می کنند. اما اگر بنزین آزاد شود و از هزار و ۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه آن به اقشار مختلف مردم پرداخت شود، می توان هم توزیع عدالت را انجام داد و هم جلوی قاچاق را گرفت.

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها