دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

در سلسله یادداشت های جعفر قادری عنوان شد

اقدام مجلس نهم در سال ۹۱ برای پیشگیری از فجایع بنزینی بدتر از سال ۹۸ چه بود؟

کد خبر : ۵۱۷۳ تاریخ انتشار: ۲۱:۵۰ - ۱۳۹۸/۱۰/۱۰

عده ای مطرح می کنند که چون مجلس در راس امور نیست و دور زده شده است، مجلس نتوانست در موضوع بنزین ورود کند. در پاسخ به این ادعا باید گفت که مجلس در راس امور بوده و هست.

مجلس اگر بنایی بر ورود داشت، در زمان رسیدگی به لایحه بودجه از خودش سلب مسئولیت نمی کرد. مجلس یقین داشت که بودجه دولت کسری بالای ۱۰۰ هزار میلیارد تومانی دارد، چرا به همه پیشنهادهای تامین کسری بودجه رای نداد و یا لااقل روش جایگزین دیگری را مصوب نکرد؟

در مجلس نهم، دولت احمدی نژاد در لایحه بودجه سال ۹۱ پیشنهاد افزایش سه برابری مبلغ یارانه ها (از ۴۳ هزار میلیارد تومان به ۱۳۰ هزار میلیارد تومان) را به مجلس داده بود. در آن سال بنده نایب رئیس کمیسیون تلفیق بودجه بودم. ما در کمیسیون تلفیق این پیشنهاد را رد کردیم. رئیس جمهور به محض اطلاع از رد پیشنهاد دولت، درخواست دیدار با اعضای هیات رئیسه کمیسیون تلفیق داد. به درخواست دیدار با ایشان جواب مثبت دادیم ولی گفتیم که مصوبه کمیسیون را فقط خود کمیسیون و نه هیات رئیسه می تواند اصلاح کند. ایشان درخواست حضور در کمیسیون را کرد. پیغام دادیم که اشکالی ندارد، ایشان در موافقت با مصوبه دولت و ما در مخالفت با آن صحبت می کنیم. گفتند که وجهه و اعتبار ایشان آسیب می بیند و لذا بجای کمیسیون در صحن حضور پیدا می کند. برای اولین بار در تاریخ ادوار مجلس، رئیس جمهور برای دفاع از یک تبصره لایحه بودجه در صحن مجلس حاضر شد. جلسه غیرعلنی اعلام شد. سخنگوی کمیسیون تلفیق اعلام کرد که عادت رئیس جمهور این است که اگر کسی با ایشان مخالفت کرد بودجه شهرستانش را کم می کند، لذا من در مخالفت با ایشان صحبت نمی کنم. بنده به شوخی به ایشان گفتم که شما آقا زاده اید و پشت شما به یک جا بند است. اگر شما از مخالفت می ترسید، تکلیف دیکران که پشتشان به هیچ جا بند نیست روشن است. به هر حال ایشان حاضر نشد با پیشنهاد دولت مخالفت کند و بنده به عنوان نایب رئیس کمیسیون بجای سخنگو در مخالفت با پیشنهاد دولت صحبت کردم. با حمایت و همراهی مجلس پیشنهاد پرداخت سه برابری دولت به مردم رد شد.

دولت در جامعه به مردم میگفت که من بنای پرداخت سه برابری یارانه به مردم را دارم ولی مجلس مخالفت می کند. در جامعه همه به ما توهین کرده و تشر می زدند که مگر مناع الخیر هستید چرا مانع پرداخت بیشتر به مردم می شوید؟ به مردم توضیح می دادیم که دولت بخش شیرین موضوع که پرداخت سه برابری یارانه است را برای مردم بازگو می کند ولی از افزایش پنج برابری قیمت سوخت صحبت نمی کند.

اگر مجلس نهم مثل مجلس دهم بی خیال بود و این پیشنهاد را می پذیرفت فاجعه افزایش قیمت بنزین در سال ۹۱ خیلی بیشتر از سال ۹۸ بود.

پایان پیام/

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها