دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

در سلسله یادداشت های جعفر قادری عنوان شد

چرا به برجام رای منفی دادم؟

کد خبر : ۵۱۱۲ تاریخ انتشار: ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
چرا به برجام رای منفی دادم؟

با نزدیک شدن به زمان ثبت نام نامزدها در انتخابات مجلس شورای اسلامی، عده ای که نامزد مورد نظر خود را در رقابت ناتوان می بینند، بنا را بر این گذاشته اند تا با تخریب دیگران، شانس موفقیت نامزد مورد علاقه خود را افزایش دهند. در همین راستا با استناد به یک لیست جعلی بنده را به عنوان یک نماینده رای دهنده مثبت به کلیات برجام مورد حمله قرار می دهند. ضمن رد صحت لیست مورد اشاره به صراحت اعلام میکنم که رای بنده به کلیات برجام منفی بوده و جهت روشن شدن اذهان توضیحاتی ارائه می کنم:

1- همانگونه که در اولین نشست دانشجویی در شیراز در دیماه سال ۹۴ یعنی حدود سه ماه بعد از تصویب برجام در مجلس اعلام کرده ام، رای من به کلیات برجام منفی بوده است. این موضوع در متن گزارش ۲۸ دیماه ۹۴ خبرگزاری تسنیم از این نشست دانشجویی مکتوب شده و قابل جستجو است و در این رابطه مخفی کاری نداشته ام. اینطور نبوده که حالا با توجه به تغییر شرایط و غلبه جو عمومی به ضرر برجام بخواهم تغییر موضع داده و خدای نخواسته با موج سواری رای مثبت خود را رای منفی اعلام نمایم.

2- مواضع و دیدگاه های بنده همیشه شفاف و روشن بوده و اهل نفاق و مخفی کاری نبوده ام. همه می دانند که در برخورد با سیاست ها و تصمیمات دولت دهم احمدی نژاد، انتخاب احمدزاده کرمانی، حمله به علی مطهری در شیراز، عملکرد رحمانی فضلی در انتصاب استاندار با دور زدن مجمع نمایندگان، عملکرد دولت روحانی و ... عملکرد من شفاف و روشن بوده و دوست و دشمن از ان اطلاع داشته و دارند.

3- بنده قبل و بعد از تصویب برجام در مجلس در مصاحبه های مختلف با رسانه ها که قابل جستجو است موضع منفی خود را نسبت به برجام، امید بستن دولت به برجام و نارسایی هایی که در متن امضاء شده دولت با 5+1 وجود دارد را اعلام کرده و در نکوهش دل بستن دولت به برجام از تعابیری مثل اسب تراوا، سراب و ... استفاده کرده ام (سایت شیرازه ۱۴ مرداد ۹۴، خبرگزاری فارس ۱۸ شهریور ۹۴، سایت شیرازه ۱۷ اردیبهشت ۹۶ و ...).

4- در عین حالیکه به کلیات برجام رای منفی داده ام ولی رای دهندگان مثبت به برجام را نکوهش نمی کنم. اعتقادم بر این است اقدام دولت و مجلس با همه زیان های مترتبه به قول رهبری این مزیت را داشت که برهمگان ثابت کرد که نمی توان به غرب اعتماد کرد. برجام هرگونه بهانه برای توجیه کم کاری ها و غلط بودن استراتژی را از دولت گرفت. اگر مجلس مانع امضای برجام می شد، دولت امروز طلبکارانه همه مشکلات کشور را ناشی از عدم امضای برجام می دانست، در حالیکه برای همه و از جمله خود دولت روشن شده که دولت در تکیه به برجام، جلب مساعدت و همراهی غرب و بی توجهی به ظرفیت های داخلی اشتباه استراتژیک داشته و توهین های امروز رئیس جمهور و کابینه اش به غرب نمی تواند جبران کننده اعتماد بی جای انها به غرب باشد.

5- من نه تنها خودم به کلیات برجام رای نداده ام بلکه باعث شدم تا عده دیگری هم به کلیات برجام رای ندهند. قبل از رای گیری در روز یکشنبه در مورد برجام به باهنر به عنوان رئیس جلسه مراجعه و باتوجه به اختلافات جدی که بین موافقین و مخالفین برجام وجود داشت از ایشان خواستم که رای گیری را به سه شنبه موکول و در کمیته ای سه نفره متشکل از لاریجانی، حداد و شمخانی اختلاف ها بررسی و با نظارت دفتر رهبری جمع بندی جلسه برای رای گیری به مجلس ارائه شود. ایشان گفت که جبهه پایداری حداد را به عنوان نماینده قبول ندارد. پیشنهاد دادم که بروجردی و زاکانی هم به این جمع اضافه شوند. ایشان پذیرفت و از من خواست تا نظر افراد شاخص دو جریان را جلب کنم. نظر زاکانی، رسایی، حسینیان، بروجردی، جلالی، توکلی و تعداد دیگری را جلب کردم و قرارشد با ورود لاریجانی موضوع با ایشان مطرح شده و نظر ایشان هم جلب شود. لاریجانی با این بهانه که ممکن است جبهه پایداری روز سه شنبه را آبستراکسیون کند مخالفت و همان روز یکشنبه اعلام رای گیری کرد. با توجه به اینکه این اختلافات شیرازه انسجام مجلس و کشور را بهم می ریخت، بنده خودم به کلیات رای منفی و تعدادی را هم تشویق به رای منفی کردم.

6- بنده در عین حالیکه معتقد بودم مجلس باید به موضوع برجام وارد شود، اعتقاد داشتم که دولت باید به مجلس لایحه تقدیم کند. برای تشکیل کمیسیون ویژه رسیدگی به برجام هم از پیشنهاد دهندگان این کمیسیون بوده ام.

پایان پیام/

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها