دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

در سلسله یادداشت های جعفر قادری عنوان شد

چرا جریان اصولگرا باید معرفی گزینه های خود را به دقیفه ۹۰ واگذار نکند؟

کد خبر : ۵۱۱۳ تاریخ انتشار: ۱۹:۵۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۸
چرا جریان اصولگرا باید معرفی گزینه های خود را به دقیفه ۹۰ واگذار نکند؟

برخلاف برخی از نگاهها که اعتقاد دارند برای جلوگیری از تخریب نامزدها توسط رقبا باید معرفی افراد را به روزهای آخر موکول کرد، بنده اعتقاد دارم که به دلایل زیر باید هرچه سریعتر، معرفی نامزدهای جریان اصولگرا انجام شود:

۱- برخلاف برخی جریان ها، در جریان اصولگرا رای دهندگان کمتر بصورت لیستی رای می دهند. در برخی جریان ها، حتی روحانیون دارای درجه اجتهاد هم خودشان را تابع لیدرهای سیاسی جریان می دانند، در حالیکه در جریان اصولگرا هر فرد معمولی مذهبی هم برای خود حق اجتهاد سیاسی قائل است و به لیست تایید شده توسط لیدرهای جریان، چندان توجهی نمی کند. این تفاوت ایجاب می کند تا در جریان اصولگرا اولا نامزدهای توانمند انتخاب شوند، ثانیا در یک دوره مناسب خودشان را به رای دهندگان معرفی کنند. این تعجیل باعث می شود تا درون جریان، وحدت بیشتری صورت گرفته و تک روی کمتری را شاهد باشیم. خلاصه اینکه اثبات اصلح بودن کاندیداها به رأی دهندگان تکلیف محور، فرصت مناسب لازم دارد.

۲- در برخی جریان ها، شایع است که اگر فردی در لیست قرار نگرفت به اتکاء توان مالی، این جریان با پرداخت هزینه های انجام شده، نه تنها خیال نامزد حذف شده را از ناحیه جبران هزینه های انجام شده راحت می کنند بلکه با پرداخت مبلغ اضافی، نامزد را تشویق به انصراف می کنند. برخلاف آن در جریان اصولگرا، اگر نامزد از لیست حذف شد چون هزینه های انجام شده جبران نمی شود نامزد خارج از لیست به فعالیت خود ادامه می دهد و هم باعث عدم رای آوری خودش و هم لیست می شود.

۳- در جریان اصولگرا در استفاده از برخی رسانه ها مثل تلگرام محدودیت وجود دارد، لذا گزینه های معرفی شده در یک فاصله زمانی کوتاه، کمتر امکان معرفی خود را دارند، درصورتیکه نامزدهای برخی جریان ها در استفاده از انواع و اقسام رسانه ها هیچ حرمت شرعی و قانونی برای خود قائل نیستند و می توانند با استفاده از این رسانه ها در کمترین زمان ممکن نامزدهای خود را معرفی کنند. به هر حال ساختن ارتباطات قاعده مند به زمان بیشتری نیاز دارد.

۴- طیف حامیان نامزدهای جریان اصولگرا، مردمی هستند که کمتر به شبکه های مجازی دسترسی دارند و اطلاعات خود را بصورت چهره به چهره دریافت می کنند. برای معرفی نامزدهای این جریان باید زمان بیشتری فراهم شود.

۵- گزینه های معرفی شده باید زمان و فرصت کافی برای هم افزایی تبلیغاتی بین خود داشته باشند. فعالیت های انفرادی در کلان شهرها به علت هزینه بر بودن و وسعت حوزه انتخابیه جواب نمی دهد.

۶- در برخی جریان ها، شایع است که به راحتی با دادن وعده پستهای اداری، نامزدهای خارج از لیست را از ادامه رقابت منصرف می کنند. در جریان اصولگرا چنین امکانی برای ایجاد وحدت وجود ندارد و یا کمتر است. موکول کردن معرفی افراد لیست به روزهای نزدیک به زمان انتخابات امکان حذف نامزدهای خارج از لیست را از بین خواهد برد.

۷- موکول کردن اعلام اسامی به روزهای اخر، باعث می شود تا نامزدها باتوجه به هزینه ها و تعهدات انجام شده به دیگران، حتی اگر خودشان هم تمایل داشته باشند با فشار هواداران و اطرافیان ناچار به باقی ماندن در گردونه رقابت باشند.

۸- عدم تأخیر، قدرت ایجاد انسجام در جریان اصولگرا را می رساند. این کار در بهبود جو اجتماعی هم تأثیر بسزایی دارد و منجر به روی آوردن رای دهندگان خاکستری به سمت نامزدهای اصولگرا خواهد شد.

پایان پیام/

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها