دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

توسط جعفر قادری مطرح شد

چرا کارها و اقدامات آیت الله رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

کد خبر : ۵۱۳۰ تاریخ انتشار: ۱۰:۴۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸
چرا کارها و اقدامات آیت الله رئیسی مورد توجه قرار گرفته است؟

این روزها اقدامهای آقای رئیسی در جامعه برجسته شده و بارقه امیدی در بین مردم ایجاد کرده است. مگر رئیسی چه کار خارق العاده ای انجام داده است؟ آیا ایشان در قوه قضائیه اتوبوسی نیرو وارد کرده است؟ آیا ایشان بودجه های زیادی از دولت گرفته و به این قوه تزریق کرده است؟ مگر ایشان اختیارات ویژه ای از رهبری و یا مجلس گرفته است؟

اگر اندکی دقت کنیم متوجه می شویم که هیچکدام از این موارد در قوه قضائیه اتفاق نیافتاده است. پس چه اتفاق خاصی افتاده است که کارها و اقدامات ایشان زبانزد خاص و عام و موافق و مخالف شده است؟

آیت الله رئیسی در طول مدت کوتاه مسئولیت خود نشان داد که برای اصلاح امور کشور، منابع ارزی و ریالی، سرمایه و ارز تعیین کننده نیست. ایشان نشان داد که اصلاح ساختاری، نیازمند ورود اتوبوسی نیرو نیست. ایشان نشان داد که انجام کارهای بزرگ نیاز به اختیارات جدید ندارد و با همین اختیارات هم می توان در یک قوه انقلاب کرد. ایشان نشان داد آنچه اثرگذار است تغییر نگاه از یک نگاه کاملا منفعلانه به یک نگاه فعالانه است. یک قوه را نمی توان با نگاه سنتی و تسلیم گرایانه اداره کرد. ایشان نشان داد که قوه قضائیه با یک نگاه و تفکر انقلابی، یک سد و ترمز برای تولید نیست، بلکه رئیس قوه می تواند با ارتباط بلاواسطه با بخش های تولیدی به تولیدکننده کمک کند. ایشان نشان داد که با برخورد غیرتبعیضی با فساد و مفسد اعم از مفسدان درون و بیرون از قوه قضاییه، می توان به خشکاندن ریشه فساد کمک کرد. درست است که برخورد با علت موثرتر از برخورد با معلول است ولی برخورد با معلول هم می تواند انگیزه های فساد را از بین ببرد. ایشان ثابت کرد که بیش از آنکه ادعاهای مسئولین اعتمادساز باشد عملکرد آنها ایجادکننده اعتماد است. عملکرد رئیسی نشان داد که مشکل ما خلا قانون نیست، اگر مسئولین بخواهند می توانند همین قوانین موجود را بنفع مردم تفسیر کنند. ایشان نشان داد که اگرچه در صدور احکام قضائی دقت لازم است، ولی سرعت هم ضرورت دارد. رئیسی با حضور سرزده خود به واحدهای تحت پوشش، فضای نا امنی را برای اهمال کنندگان اداری و کانالیزه کنندگان اطلاعات مدیران، بوجود آورد. ایشان و همکاران خود با حضور بی تکلف در بین مردم و تکریم ارباب رجوع نشان دادند که فلسفه وجودی مسئولین، ریاست و آقایی بر مردم نیست بلکه خدمتگذاری به مردم است. نگاه محوری ایشان به شوراهای حل اختلاف و تخصصی شدن آنها نشان داد که ایشان بنا دارد از ظرفیت مردم به خوبی استفاده کند. ایشان با ورودش به مسئولیت نه تنها دیواری نکشید، بلکه با سفرهای استانی خود دیوار بین مرکز و استانها را از بین برد. اگر در جایی دیوار کشید، بجای اینکه بین دختر و پسر دیوار بکشد بین مفسدان و بیت المال دیوار کشید. ایشان نه تنها کشور را درگیر جنگ با دنیا نکرد بلکه با تقویت اعتماد مردم به حاکمیت، به حذف سایه جنگ از سر کشور و غلبه در نبرد نفت کش ها کمک کرد. ایشان بجای اینکه مردم را درگیر جنگ با کشورهای دنیا کند، خودش و دستگاه تحت مسئولیتش را به نمایندگی از مردم درگیر جنگ با مفسدان و سوء استفاده کنندگان کرد.

خلاصه اینکه رئیسی نشان داد که اگر همین نگاه ها، تفکرات و عملکردهای انقلابی در قوای مجریه و مقننه هم حاکم شود در کشور مشکلی نخواهیم داشت. تجربه انتصاب رئیسی نشان داد که اگر افراد متخصص و آشنا به هر بخش نظارتی، تقنینی و اجرایی با نگاه و تفکر انقلابی، مردمی و نگاه به درون، عهده دار مسئولیت شوند، کارها سامان می گیرد. اگر در کشور فساد و تبعیض ریشه کن شود فقر هم از بین خواهد رفت. اگر رانت ها در کشور از بین برود، فعالیتهای سالم اقتصادی رشد می کند. اگر سرمایه اجتماعی کشور که همان اعتماد مردم به حاکمیت است تقویت شود، هم فشارهای خارجی کم می شود و هم از منابع و امکانات داخلی به شکل موثرتری استفاده می شود. مشکل ما تحریم و ارتباط با خارج نیست، مشکل در عدم باور به ظرفیت های داخلی است.

پایان پیام/

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها