دکتر جعفر قادری

تارنمای اطلاع‌رسانی دکتر جعفر قادری

در سلسله یادداشت های جعفر قادری عنوان شد

نماینده ای که مسلط به عدد و رقم نباشد درمقابل دولت همیشه دستش به نشانه تسلیم بالاست

کد خبر : ۵۱۳۶ تاریخ انتشار: ۱۱:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۲۸

در یکی از ادوار تبلیغات انتخاباتی، در یک مناظره تبلیغاتی، یکی از کاندیداهای صفر کیلومتر که سابقه نمایندگی مجلس نداشت و تصورش این بود که کار نماینده، نه استدلال بلکه خوب حرف زدن است، برای غلبه بر من ادعایی را مطرح کرد. ایشان اعلام کرد که در یک دور نمایندگی شما، در نتیجه عملکرد ضعیف جنابعالی و همکارانتان، رتبه اعتباری عمرانی فارس از رتبه چهارم به رتبه بیست و هشتم تنزل یافته است! چون ادعای بزرگی مطرح شده بود، حضار برای مدعی چند دقیقه کف زده و هورا کشیدند. از آنجا که به اقتضای رشته و حضور در کمیسیون برنامه و بودجه به عدد و رقم و حساب و کتاب مسلط بودم و یقین داشتم که ایشان از عدد و رقم و کار نمایندگی اطلاعی ندارد و اشتباه می کند، بلافاصله ادعای ایشان را پاسخ دادم. گفتم که اگر ادعای ایشان درست باشد همین فردا از نمایندگی این دوره استعفا و برای دور بعدی هم کاندیدا نخواهم شد. جمعیت با دیدن صراحت لهجه و سرعت جواب من، مجددا کف زد و هورا کشید. در همان جلسه توضیح دادم که این کاندیدای محترم فرق بین کل بودجه عمرانی و سرانه بودجه عمرانی را باهم اشتباه گرفته است. اشاره کردم که در دور گذشته اگر رتبه مطلق بودجه عمرانی فارس چهار بوده، در نتیجه عملکرد ما به سه ارتقاء یافته و رتبه بودجه عمرانی سرانه فارس که ۲۹ بوده به ۲۸ ارتقاء یافته است.

برغم توضیح من، مدعی بر نظر خود اصرار داشت. قرار شد در جلسه بعدی مناظره، دو طرف مستندات خود را ارائه دهند. در ابتدای جلسه بعدی، در حالیکه من مستندات خود را برای ارائه آماده کرده بودم، مدعی با شهامت اعلام کرد که من چون عدد و رقم نمی دانم اشتباه کرده و کل بودجه عمرانی را با بودجه سرانه اشتباه گرفته ام و لذا از آقای قادری و حضار به خاطر این اشتباه فاحش معذرت می خواهم.

من در عین حالیکه شهامت ایشان را تحسین کردم، از این فرصت استفاده کرده و گفتم که شما بدون اشراف به عدد و رقم بنا دارید در مجلس چکار کنید؟ مجلس جای عدد و رقم است. نماینده اگر عدد و رقم بلد نباشد همیشه به نشانه تسلیم دستهایش در مقابل دولت بالا است. برعکس اگر نماینده بر عدد و رقم مسلط باشد دست دولت به نشانه تسلیم در مقابل او بالا است.

نمایندگان مسلط به اعداد و ارقام بدرستی از سهم استان و حوزه انتخابیه خود در مقابل دولت و نمایندگان سایر استانها دفاع می کنند و با اشراف خود بر تجزیه و تحلیل آمار و اطلاعات، دولت را وادار به احقاق حق خود می کنند. هر دولتی با هر دیدگاه سیاسی سرکار باشد نمی تواند نماینده اهل تجزیه و تحلیل اعداد و ارقام را نادیده بگیرد. نماینده غیرمانوس با اعداد و ارقام برای دفاع از حق و حقوق حوزه انتخابیه خود ناچار به زد و بند و بده و بستان با دولت است.

موکلین باید توجه داشته باشند که لازمه کار نمایندگی اشراف بر آمار و اطلاعات و عدد و رقم است. اگرچه خوب صحبت کردن، شرط لازم است ولی شرط کافی نیست. مستدل و مبتنی بر عدد و رقم صحبت کردن، میتواند نماینده را در اثبات حق و حقوق مردم کمک کند.

پایان پیام/

نظرات کاربران

هنوز هیچ نظری تایید یا ثبت نشده است.

پیام کوتاه دکتر قادری

مشاهده آرشیو پیام‌ها